Брзи кекс колачиња со какао

Брзи кекс колачиња со какао

Колачиња со врвен вкус, а многу едноставни за подготовка.

Состојки:

  • 100 гр маргарин или путер
  • 50 гр шеќер
  • 100 гр брашно
  • 3/4 лажичка прашок за печиво
  • 1 лажица какао

Начин на подготовка:

  1. Вклучете ја рерната на 180 степени.
  2. Омекнатиот маргарин разматете го со шеќер. Додајте брашно, прашок за печиво и какао. Од смесата направете топчиња и ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Благо притиснете го секој кекс со вилушка.
  3. Печете во загреана рерна околу 10 до 15 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text