Вкусни тестенини во сос од шампињони

Вкусни тестенини во сос од шампињони

Тестенини кои ќе ве освојат, а често ќе ги подготвувате…

Состојки:

 • 300 гр макарони
 • 250 гр шампињони
 • масло
 • зачин
 • бибер
 • сол
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 3-4 чешниња лук
 • 2 кисели краставици
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 мала кесичка брашно
 • 300 гр риба
 • млеко
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги макароните. На масло пропржете ситно сечкан кромид и рендан морков, додајте бибер и зачини по желба, потоа додајте сечкан лук.
 2. Разматете павлака, додајте брашно и малку млеко па добро изедначете да нема грутки.
 3. Посолете и додајте сечкани кисели краставички, обварена риба (одвоена од коските) магдонос и ставете во печурките да врие минута-две. Сервирајте ги макароните и прелијте ги со сос од печурки.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text