Салата од тестенини со песто и фета

Салата од тестенини со песто и фета

Ова јадење може да биде послужено како ладна салата со тестенини и зеленчук или како главен оброк со топли тестенини.

Состојки:

 • 250 гр тестенини
 • 2 лажици песто сос од босилек
 • 1 чаша кисела пвалака Пекабела
 • 100 гр фета сирење
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици сечкани суви домати
 • 1 шолја свежи листови босилек
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во чинија измешајте песто, павлака и маслиново масло. Во оваа мешавина додајте зготвени и изладени тестенини. Додајте издробено фета сирење, исечкан босилек и сушени домати.
 2. Измешајте и послужете како едноставен брз ручек, или послужете како салата или прилог.

Добар апетит!

singlepost_text