Пиперки полнети со ориз – вкусен ручек за посните денови

Пиперки полнети со ориз – вкусен ручек за посните денови

Пиперки полнети со ориз – вкусен ручек за посните денови.

Состојки:

 • пиперки
 • 100 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 лажица ајвар
 • 3 чешниња лук
 • 2 домати или компири
 • 200 мл готвен домат
 • сол
 • бибер
 • 1/2 лажичка црвена мелена пиперка
 • 1 лажичка брашно
 • листови магдонос
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и морков на коцки. Оризот обварете го и исцедете. Во пропржениот кромид додајте мелена пиперка, ајвар, сол, бибер и готвен ориз.
 2. Се измешајте. Полнете ги пиперките и затварајте ги со домати или кругови компири. Редете во намастен плех.
 3. Во чинија ставете брашно и ставете готвени домати и уште толку вода. Изедначете и прелијте ги пиперките. Уште малку намастете и печете на 210 степени околу 50 минути, убаво да поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text