Вкусно јадење од евтини состојки

Вкусно јадење од евтини состојки

Вкусно јадење од евтини состојки.

Состојки:

 • 4 тиквички
 • 3 јајца
 • 1 млад кромид
 • 120 гр брашно
 • 6 парчиња шунка
 • тврдо сирење
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Тиквичките изрендајте ги, па посолете ги и оставете ги да отстојат 20 минути, па добро процедете ги. Соединете ги тиквичките со јајцата, па додајте сечкан млад кромид, сол и бибер. Измешајте, па додајте брашно и прашок за пециво. Потоа повторно измешајте, па подмачкајте го огноотпорниот сад и посипете го со презла, па ставете половина од смесата и распоредете.

   

 2. Одозгора наредете ја шунката и исечканото сирење, па уште еден слој од смесата и израмнете. Посипете со презла, малку масло и печете на 200°C околу 40 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text