Пикантни плескавици од зелка и туна: Брзи, евтини и вкусни

Пикантни плескавици од зелка и туна: Брзи, евтини и вкусни

Пикантни плескавици од зелка и туна: Брзи, евтини и вкусни.

Состојки:

  • 1/2 мала зелка
  • 150 гр тврдо сирење
  • 2 јајца
  • 190 гр туна
  • 1/2 мал кромид
  • 1 чешне лук
  • 4 лажици мајонез
  • 1-2 лажички лут сос

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте ја зелката, па додадете го ренданото сирење. Јајцата се матат, се посолуваат и се додава бибер, па се додаваат во зелката и сирењето. Во истиот сад ставете ја процедената туна, сечканиот кромид, мајонезот, мелениот лук и лутиот сос. Добро измешајте, па ставајте со лажица во тавата во која сте го загреале маслото и пржете.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text