Шпагети на кинески начин – со шампињони, спанаќ и тиквици

Шпагети на кинески начин – со шампињони, спанаќ и тиквици

Повкусни не сте пробале…

Состојки:

 • 200 гр тенки шпагети
 • 200 гр шампињони
 • 100 гр спанаќ
 • 200 гр тиквици
 • 100 мл соја сос
 • 100 гр морков
 • 200 гр праз
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица ѓумбир
 • 1 лажица вегета
 • 100 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот измијте го, исчистете го и исцедете го. Празот и тиквиците исечкајте ги синтно, а шампињоните на листови. Исечкајте ги лукот и морковот и бланширајте.
 2. Згответе ги шпагетите во несолена вода, но не до крај. Исцедете ги и оставете ги на топло место.
 3. На загреано масло во длабока тава кратко испечете го лукот и морковот и ставете ги на шпагетите.
 4. Во истиот сад додајте малку масло, пропржете ги празот и тиквиците па ставете ги на шпагетите. Постапката повторете ја со спанаќот и шампињоните.
 5. На крај додајте ѓумбир, соја сос и вегета, измешајте па вратете во садот.


Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text