Компири со сенф – брз и вкусен прилог

Компири со сенф – брз и вкусен прилог

Компири со сенф – брз и вкусен прилог…

Состојки:

  • 1/2 кг млади компири
  • сол
  • 200 мл неутрална павлака
  • 50 гр кисела павлака Пекабела
  • 1 лажица млад кајмак
  • 1 лажица сенф

Начин на подготовка:

  1. Компирите посолете ги и испечете ги. Со миксер соединете кајмак, неутрална и кисела павлака, па во тој сос додајте сенф.
  2. Испечените компири прелијте ги со сос и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text