Пилешки шницли полнети со сувомеснато и сирење

Пилешки шницли полнети со сувомеснато и сирење

Пилешки шницли полнети со сувомеснато и сирење.

Состојки:

  • 4 парчиња пилешки гради
  • 4 парчиња сувомеснато Пекабеско
  • 4 парчиња гауда сирење
  • 4 лажици сенф
  • 2 јајца
  • 1 шолја брашно
  • 1 шолја презла

Начин на подготовка:

  1. Пилешките гради расечете ги добро растегнете ги. Посолете, побиберете, намачкајте со сенф, па на нив ставете парче сувомеснато и сирење. 
  2. Свиткајте ги рабовите кон внатре и свиткајте, внимавајќи филот да не може да истече. 
  3. Извалкајте ги во брашно, разматени јајца и презла. Пржете додека не поруменат од сите страни.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text