Брзи ќофтиња со кашкавал

Брзи ќофтиња со кашкавал

Вкусен ручек готов за миг!

Состојки:

 • 1/2 кг мелено месо
 • 100 гр кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 чаша доматен сок
 • 1 чаша кисела павлака Пекабела
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте исечкан кромид, лук, сол, бибер. Добро измешајте и со влажни раце правете топчиња. Пржете ги во длабока тава со малку масло. 
 2. Кога ќе поруменат додајте доматен сок измешан со павлака и прелијте преку ќофтињата. Благо измешајте. 
 3. Кога ќофтињата ќе бидат готови, посипете ги со рендан кашкавал. Запечете ги уште 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text