Фантастични погачици со тиквици и кашкавал

Фантастични погачици со тиквици и кашкавал

Фантастични погачици со тиквици и кашкавал. Одличен вкус!

Состојки:

  • 300 гр тиквици
  • 250 гр кашкавал
  • 100 гр маргарин
  • 20 гр свеж квасец
  • 2 лажички песто сос
  • 1 лажичкасол
  • 2 јајца + 1 за премачкување
  • 500 гр интегрално брашно

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте тиквици, маргарин, сирење. Додајте сол, јајца, песто, квасец разматен со малку вода. Замесете со брашно (400 гр) и оставете да отстои во фрижидер еден час. 
  2. Премесете со додавање брашно, развлечете со сукало и вадете погачици. Секоја премачкајте ја со разматено јајце и печете на 200 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text