Компир плескавици – брз и вкусен оброк

Компир плескавици – брз и вкусен оброк

Пробајте, сигурно ќе ви се допаднат!

Состојки:

 • 3 поголеми компири
 • 3 лажици презла
 • 1-2 јајца
 • сол
 • бибер
 • листови магдонос
 • црвена пипер
 • 3 чешниња лук
 • 1 главица кромид

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, изрендајте ги, посолете и налијте со вода. Оставете 10-15 минути, па добро исцедете. Додајте ситно сечкан кромид и лук, пипер, бибер,јајца, презла и ситно сечкан магдонос. Добро измешајте. 
 2. Правете мали плескавици на дланка, провлечете ги низ презла и пржете ги во масло на тивок оган додека не поруменат. Вадете ги на хартиени салфети и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text