Компири со кромид и сланина – брз и вкусен ручек

Компири со кромид и сланина – брз и вкусен ручек

Брз и вкусен ручек.

Состојки:

  • брашно
  • компири
  • кромид
  • млеко
  • сланина
  • масло
  • кашкавал

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете две лажици брашно, а потоа во тоа постепено додајте млеко. Постојано мешајте за брашното да не изгори. Во сосот додајте кромид и ситно сечкана сланина. 
  2. Компирите исечкајте ги на тенки кругови како за чипс. Намастете тепсија, а потоа наредете компири и прелијте со сос. Преку изрендајте кашкавал и ставете во рерна да се пече на 200 степени. Кога ќе се формира убава кора и кашкавалот ќе се растопи, прекријте со алу фолија и продолжете со печење. Вкупно печете 45 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text