Еве како да подготвите вкусен готвен зеленчук

Еве како да подготвите вкусен готвен зеленчук

Со овие совети варениот зеленчук добива фантастичен вкус.

Состојки:

  • 2-3 компири
  • 2 моркови
  • 1 рака боранија
  • малку карфиол
  • малку брокула
  • пилешки џигер или пилешки батаци

Начин на подготовка:

  1. Исчистете го зеленчукот и обварете го, па ставете го во тенџере во кое има дополнителен сад со решетка. Можете да додадете и пилешки џигер или пилешки батаци. 
  2. Во долното тенџере ставете вода. Ставете во шпорет и гответе на тивок оган 20-30 минути. 
  3. Обварениот зеленчук посолете го по желба и прелијте го со маслиново масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text