Бело месо во соја сос

Бело месо во соја сос

Повкусно пилешко месо не сте пробале!

Состојки:

 • 500 гр пилешко бело месо
 • 1 дл соја сос
 • 1,5 дл доматен сос
 • 0,5 дл јаболков оцет
 • 100 гр густин
 • масло по потреба
 • 1 дл вода
 • сол
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Соединете соја сос, доматен сос, оцет, шеќер и вода. Ставете во тенџере и подгответе го месото. Исечкајте го на ленти, а потоа извалкајте ги во густин. Внимавајте да нема грутки и пропржете на загреано масло да поруменат од двете страни. 
 2. Кога ќе порумени, месото префрлете го во тенџерето со сос и оставете да зоврие. Потоа намалете ја температурата и гответе уште 10 минути додека месото не го впие целиот сос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text