Одлична пита од готови кори

Одлична пита од готови кори

Одлична пита од готови кори…

Состојки:

  • 500 гр тенки кори
  • 250 гр сирење
  • масло
  • 200 гр кисело млеко
  • 3 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Секоја кора намачкајте ја со малку масло и 1 лажица сирење и свиткајте и редете во намастен плех во круг. Од горе малку премачкајте со масло. Печете на 200 степени околу 25 минути. 
  2. Во киселото млеко надробете 3 чешниња лук. Печената пита премачкајте ја и вратете во рерна околу 10 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text