Вкусно пилешко со јогурт – брз ручек

Вкусно пилешко со јогурт – брз ручек

Пилешко во сос од јогурт, вкусно и едноставно за подготовка.

Состојки:

  • 400 гр пилешко бело месо
  • 1 главица кромид
  • 1 лажица густин
  • 1 чаша јогурт
  • маслиново масло
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете на загреано маслиново масло. Пилешкото исечкајте го на коцки, додајте кромид, посолете и побиберете и поклопено со повремено мешање динстајте на слаб оган. 
  2. Кога месото ќе добие боја, прелијте го со мешавина од јогурт и густин и гответе заедно уште пет минути. Пилешкото сервирајте го со печен компир и салата.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text