Вкусна пита без кори, со сирење и маслинки

Вкусна пита без кори, со сирење и маслинки

Вкусна пита без кори, со сирење и маслинки.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 150 гр брашно
 • 2 лажици гриз
 • 100 мл млеко
 • 1/2 прашок за печиво
 • 50 гр путер

Состојки за фил:

 • 200 гр сирење
 • 200 гр кисела павлака
 • 100 гр маслинки
 • 1 црвена пиперка
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

 1. Разматете 2 јајца, додајте брашно со прашок за печиво, млеко, омекнат путер и добро изедначете, па ставете во плех половина од смесата. 
 2. Сирењето исечкајте го на коцки и распоредете по тестото. Павлаката разматете ја со јајце. На сирењето распоредете сечкани маслинки и сечкана пиперка. Преку ставете павлака и распоредете, а потоа и другиот дел од тестото. Убаво израмнете и печете на 200 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text