Природна паста од куркума и ѓумбир – помага против воспаленија

Природна паста од куркума и ѓумбир – помага против воспаленија

Природна паста од куркума и ѓумбир – помага против воспаленија.

Состојки:

  • 4 лажици куркума
  • 1 лажица ѓумбир
  • малку бибер
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица кокосово масло
  • 10 лажици вода

Начин на подготовка:

  1. Измешајте куркума, мелен ѓумбир, бибер, мед, кокосово масло и вода во сад. Добро измешајте ја смесата, па ставете ја во стерилизирана тегла.

     

  2. Се пие така што една лажичка од пастата ќе измешате со млеко. Можете да ја чувате во фрижидер еден месец.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text