Мусака со компир и шунка: Брзо се спрема, а и пократко се пече – одлична идеја за ручек

Мусака со компир и шунка: Брзо се спрема, а и пократко се пече – одлична идеја за ручек

Еве како се прави мусака со шунка и компир.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 главици кромид
  • 120 гр шунка
  • 3 лажици пармезан
  • 3-4 лажици брашно
  • 150 мл павлака за готвење
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Исечете ги компирите на мали кругови, а потоа посолете. Кромидот исечкајте го на коцки, па пропржете го. Во компирот додадете пармезан, сечкана шунка, пржен кромид, павлака за готвење, брашно и убаво измешајте. Намачкајте ја тавата со масло и посипете ја со презла. Ставете ја смесата и добро израмнете. Се пече на 180°C околу 50 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text