Кекс со крупни парчиња чоколадо: Готов за помалку од половина час

Кекс со крупни парчиња чоколадо: Готов за помалку од половина час

Кекс со крупни парчиња чоколадо. Готов за помалку од половина час.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 60 гр несолен путер
 • 50 гр шеќер
 • прстофат сол
 • 140 гр брашно за колачи
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
 • 1/2 лажичка цимет
 • 100 гр чоколадо
 • 30 гр ореви

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се матат со растопениот путер, па се додаваат шеќерот и солта. Соединете. Потоа додадете просеано брашно, прашок за пециво и цимет. Добро соединете, па додадете крупно исечкано чоколадо. 
 2. Промешајте, па со лажица извадете од смесата на плех обложен со хартија за печење. Украсете со сечкани ореви и парчиња чоколадо. Печете во загреана рерна на 180℃ околу 12-15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text