Јафа колач и чизкејк во едно: Брза и едноставна подготовка

Јафа колач и чизкејк во едно: Брза и едноставна подготовка

Лесен јафа колач без печење.

Состојки:

  • 800 гр крем сирење
  • 660 мл слатка павлака
  • 150 гр шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 200 гр бисквити
  • 100 гр растопен путер (или собна температура)
  • 200 гр јафа
  • 150 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги бисквитите со растопениот путер (може да биде на собна температура) и соединете ги. Ставете во калап со димензии 22х16 см и добро притиснете. Наредете ги јафа бисквитите околу рабовите на калапот. Изматете крем сирење со шеќер и ванилин шеќер. 
  2. Изматете ја слатката павлака (600 мл), па додадете ја во крем сирењето. Измешајте и ставете во калап. Ставете во замрзнувач еден час. Чоколадото растопете го со слатка павлака (60 мл) и прелијте преку филот. Украсете со мелени бисквити. Изладете уште 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text