Домашен леб како под сач: Ваков леб не може да се купи во пекара или продавница

Домашен леб како под сач: Ваков леб не може да се купи во пекара или продавница

Ваков леб не може да се купи во пекара или продавница.

Состојки:

  • 500 гр пченично брашно
  • 1 шолја од 2дл. пченкарно брашно
  • 1 шолја од 2дл. ржано брашно
  • 2 полни лажички сол
  • 30-40 гр. квасец
  • 600-650 мл вода по потреба

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/BWF1fYSkjlg

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text