Најлесен рецепт за бриош: Француски сладок леб од само 5 состојки

Најлесен рецепт за бриош: Француски сладок леб од само 5 состојки

Најлесен рецепт за бриош. Француски сладок леб од само 5 состојки.

Состојки:

  • 1 банана
  • 130 гр брашно
  • 1/2 лажичка прашок за пециво
  • 2 лажици грчки јогурт
  • млечно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете ја бананата, па додајте брашно и прашок за пециво. Потоа ставете јогурт и неколку парчиња ситно сечкана чоколада, сè убаво измешајте и кратко измесете.

     

  2. Тестото поделете го на 2 дела, па формирајте топчиња. Се ставаат на плех обложен со хартија за печење и се додаваат уште неколку парчиња ситно сечкана чоколада во тестото. Се пече во загреана рерна на 180°C околу 12-15 минути. Ако сакате, посипете со шеќер во прав.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text