Здрав пилешки намаз – повкусен од секоја паштета

Здрав пилешки намаз – повкусен од секоја паштета

Здрав пилешки намаз – повкусен од секоја паштета.

Состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • 180 гр путер
 • 1 лажица зачин
 • 1/2 лажичка бибер
 • 3-4 чешниња лук
 • 2 лажици исечкан магдонос
 • 5 лажици сок од лимон
 • 1 лажичка куркума
 • 1/2 лажичка ѓумбир

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на коцки и пропржете го на 30 гр путер, посипете со зачин, бибер, додајте иситнет лук и динстајте доливајќи вода додека месото не омекне.
 2. Месото, додека е топло, иситнете го во сечкалка па измешајте го со омекнат путер. Додајте сок од лимон, куркума, ѓумбир и исечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text