Брзо путер печиво со сирење

Брзо путер печиво со сирење

Вкусно и брзо печиво со сирење.

Состојки:

 • 200 гр маргарин
 • 2 јајца
 • 1 белка
 • 300 гр сирење
 • 450 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 жолчка за премачкување
 • сусам
 • мак
 • ленено семе

Начин на подготовка:

 1. Во маргаринот додајте јајца и белка, сирење и соединете. Додајте просеано брашно со прашок за печиво и замесете глатко тесто. 
 2. Префрлете го тестото на побрашнета површина и поделете на 2 дела. Развлечете го тестото и вадете облици со калап. Редете во плех обложен со хартија за печење. Премачкајте со жолчка и посипете со сусам и мак. Печете во загреана рерна 15 минути на 180-200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text