Грашок и пилешко од рерна – вкусен ручек

Грашок и пилешко од рерна – вкусен ручек

Вкусен ручек од грашок и пилешко, прсти да излижеш!

Состојки:

 • 500 гр грашок
 • 150 гр моркови
 • 200 гр кромид
 • 350 гр пилешки гради
 • 150 гр ориз
 • 500 мл крем за готвење
 • кари
 • лук во прав
 • сол
 • бибер
 • масло или путер
 • 700 мл вода
 • листови магдонос за декорација

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text