Пилешки ќофтиња готови за миг

Пилешки ќофтиња готови за миг

Пилешки ќофтиња готови за миг.

Состојки:

 • 450 гр мелено пилешко месо
 • 1 јајце
 • 3 лажици магдонос
 • 1 лажица сос од домати
 • 1 чешне лук, исечкан
 • 1/4 шолја млеко
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • 70 гр пармезан
 • 1/4 шолја + 2 лажици презла

Состојки за прелив:

 • 1 лажица доматен сос
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1/2 лажица балсамико оцет
 • 1/2 лажичка шеќер

Начин на подготовка:

 1. Во поголем сад измешјте јајце, магдонос, лажица доматен сос, лук, млеко, сол и бибер. Сè добро измешајте.
 2. Додајте во смесата мелено месо, пармезан и презла. Добро измешајте со раце, за состојките да се поврзат. Од смесата направете ќофтиња и редете ги на плех за печење.
 3. Измешајте ги сите состојки за прелив и премачкајте ги ќофтињата. Печете ги ќофтињата во загреана рерна околу 30 минути, а потоа извадете ги, почекајте да се изладат и послужете со компир пире или шпагети.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text