Сочен чоколаден колач – брза и лесна подготовка

Сочен чоколаден колач – брза и лесна подготовка

Сочен чоколаден колач – брза и лесна подготовка…

Состојки:

  • 3 чаши брашно
  • 2 чаши кристал шеќер
  • 3 чаши јогурт
  • 1/2 чаша масло
  • 3 лажици какао
  • прстофат сол
  • 2 лажички сода бикарбона
  • 200 гр чоколадо за прелив
  • 250 мл млеко за прелив

Начин на подготовка:

  1. Состојките за колач соединете ги. Префрлете во сад за печење. Печете на 180 степени околу 25 минути. Потоа прелијте со прелив.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

https://youtu.be/UaBVVQACxTc

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text