Запечени макарони со сирење – највкусниот рецепт

Запечени макарони со сирење – највкусниот рецепт

Запечени макарони со сирење – најдобриот рецепт.

Состојки:

  • 300 гр макарони
  • 300 гр сирење
  • 3 јајца
  • 1 дл млеко
  • 3 лажици масло

Начин на подготоква:

  1. Во тенџере ставете околу литар вода да зоврие. Посолете ја водата и ставете ги макароните. Оставете ги да се готват до 10 минути и повремено мешајте.
  2. Кога ќе бидат готови, оставете ги да се исцедат. За тоа време разматете јајца, издробете сирење и додајте млеко. Смесата добро измешајте ја додека не се соедини со макароните.
  3. Макароните префрлете ги во огноотпорен сад и ставете во загреана рерна на 200 степени. Оставете да се печат 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text