Совршено меки кифлички

Совршено меки кифлички

Испробајте го рецептот за совршено меки кифлички…

Состојки:

 • 250 мл млеко
 • 450-500 гр брашно
 • 15 гр квасец
 • 100 гр путер, добро изладен
 • 1 јајце
 • 2 лажички шеќер
 • малку сол

Состојки за фил:

 • 150 гр сирење
 • 1 белка

Состојки за премачкување:

 • 1 жолчка
 • 1 лажица млеко
 • 1 лажица масло
 • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text