Колач за само 15 минути! Повкусен од чизкејк

Колач за само 15 минути! Повкусен од чизкејк

Лесен дедсерт кој брзо и едноставно се подготвува.

Состојки:

  • 150 гр мелени бисквити
  • 80 гр растопен путер
  • 400 гр маскарпоне сирење
  • 400 мл слатка павлака
  • 200 гр шеќер во прав
  • 150 гр растопено чоколадо
  • 30 гр кокос
  • 30 гр листови бадеми

Начин на подготовка:

  1. Измешајте путер и бисквити, а потоа таа смеса притиснете ја во калап обложен со хартија за печење. Изладете во фрижидер 15 минути.
  2. Разматете маскарпоне, шеќер во прав и слатка павлака. Добиената смеса ставете ја преку бисквитите и израмнете. Декорирајте со растопено чоколадо, кокос и листови бадеми. Вратете во фрижидер да се излади уште 15 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text