Вкусна и здрава чорба со прокељ

Вкусна и здрава чорба со прокељ

Вкусна и здрава чорба со прокељ.

Состојки:

 • 200 гр прокељ
 • 1/2 праз
 • 2 моркови
 • 1 компир
 • 50 гр ориз
 • 1 помал домат
 • 1 помал целер
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан праз и моркови, додајте сечкан корен целер, и компир сечкан на коцки. Налијте со вода.
 2. Посолете и додајте мелен бибер. Гответе 20-30 минути. Ставете измиен и исечкан домат. Гответе уште 2-3 минути, а на крај додајте сечкан магоднос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text