Еве како да подготвите крцкави компири

Еве како да подготвите крцкави компири

Еве како да подготвите крцкави компири…

Состојки:

 • компири
 • суви билни зачини
 • бибер
 • сусам
 • семки од сончоглед
 • масло
 • 3-4 лажици пченкарно брашно
 • мелена црвена пипер
 • лута пипер
 • 1 лажица кисела павлака

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечкајте ги на парчиња, додајте масло, павлака, зачини, сусам, семки од сончоглед, црвена пипер, лута пипер, бибер и пченкарно брашно и сè добро измешајте.
 2. Распоредете во тепсија во која сте ставиле хартија за печење.
 3. Печете на 250 степени околу 30 минути убаво да поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text