Брзи кекс колачиња

Брзи кекс колачиња

Пробајте ги овие брзи и неодоливи кекси…

Состојки:

  • 2 јајца
  • 70 гр шеќер
  • 250 гр брашно
  • 40 мл масло
  • 50 мл млеко
  • рендана кора од 1 лимон
  • 1 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер, па додајте млеко. Потоа ставете масло и рендана кора од лимон, после секое додавање соединете ја смесата. На крај додајте брашно со прашок за печиво и соединете со лажица. Со лажица ставајте на плех обложен со хартија за печење. Посипете со шеќер и печете на 180 степени 20 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text