Еве како да подготвите бешамел сос

Еве како да подготвите бешамел сос

Еве како да подготвите бешамел сос.

Состојки:

  • 800 мл млеко
  • 70 гр путер
  • 2 лажици брашно
  • 1 лажичка сол
  • 1/3 лажичка бибер
  • 1/3 лажичка мускатно оревче во прав

Начин на подготовка:

  1. Ставете млеко да се готви и пред да зоврие тргнете од рингла. Во тава растопете путер и додајте брашно, па гответе константно мешајќи некои 2-3 минути. Потоа додајте млеко и повторно константно мешајте додека сосот малку не згусне. Посолете, побиберете и додајте мускатно оревче и гответе уште неколку минути, константно мешајќи. Сосот треба да биде кремаст.

     

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text