Крцкави и вкусни пилешки стапчиња – готови за миг!

Крцкави и вкусни пилешки стапчиња – готови за миг!

Крцкави и вкусни пилешки стапчиња – готови за миг!

Состојки:

 • 4 парчиња пилешко филе
 • 1 лажица сол
 • малку бибер
 • малку рузмарин
 • 3 лажици маслиново масло
 • 70 гр презла
 • 1 лажица сусам
 • 3 лажици пармезан

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на стапчиња. Додајте бибер, посипете со рузмарин и накапете масло. Добро измешајте и оставете да отстојат 10 минути.
 2. Во вреќичка ставете лебни трошки, сусам и пармезан и измешајте. Парчињата пилешко ставете ги во смесата, па протресете ја вреќичката за смесата да се прилепи за месото.
 3. Панираните пилешки стапчиња наредете ги на лим за печење прекриен со хартија за печење. Печете во рерна загреана на 220 степени околу 20 минути.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text