Само измешајте и излејте во плех: Наједноставен рецепт за вкусна пита

Само измешајте и излејте во плех: Наједноставен рецепт за вкусна пита

Наједноставен рецепт за вкусна пита.

Состојки:

 • 1 праз
 • 300 гр зелка
 • 2 компири
 • 2 моркови
 • 1 пиперка
 • копар
 • магдонос
 • 4 јајца
 • 4 лажици маслиново масло
 • 4 лажици млеко
 • 100 гр брашно
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 кесичка прашок за пециво

Останати состојки:

 • 50 гр тврдо сирење
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Исецкајте го празот, копарот и магдоносот, изрендајте компири и моркови. Се меша во сад, па се додава пиперката исечкана на коцки и зелката на ленти. Во друг сад изматете ги посолените и побиберени јајца, па додадете ги маслото, млекото, брашното и прашокот за печиво. Се добро измешајте и прелијте преку зеленчукот. 
 2. Ставете во плех обложен со хартија за печење и израмнете. Се пече во рерна на 180°C околу 30 минути, па се вади и се посипува со рендано сирење и сусам, па се враќа уште 15 минути.

https://youtu.be/AnPSsoEn2Ls

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text