Направете тесто за пица за само 10 минути

Направете тесто за пица за само 10 минути

Направете тесто за пица за само 10 минути.

Состојки:

  • 80 мл топла вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка инстант квасец
  • 135 гр брашно
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Во водата ставете шеќер и квасец и измешајте, па оставете да отстои околу 3-5 минути. Во друг сад измешајте брашно, сол, маслиново масло, додадете го активираниот квасец и мешајте додека состојките не се соединат. Извадете го тестото на набрашнета површина и премесете го неколку пати. Расукајте во тенок круг и наредете ги состојките по желба.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text