Мека погача со јогурт готова за 20 минути

Мека погача со јогурт готова за 20 минути

Мека погача со јогурт готова за 20 минути.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 2 дл јогурт
  • 230 гр брашно
  • 130 мл сончогледово масло
  • половина прашок за пециво
  • една лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Едно јајце и една белка се матат со миксер, се додава јогуртот и 130 мл масло. Во оваа смеса додадете 230 грама меко брашно, прашок за пециво, сол и сè измешајте со миксер на најмала брзина. 
  2. Плехот за печење од 20х30 см премачкајте го со масло и посипете со брашно, па префрлете ја смесата. Премачкајте со изматена жолчка и печете во загреана рерна на 230 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text