Чоколаден колач кој не се пече – потребни ви се само 4 состојки

Чоколаден колач кој не се пече – потребни ви се само 4 состојки

Чоколаден колач кој не се пече – потребни ви се само 4 состојки.

Состојки:

  • 250 гр мелени бисквити
  • 100 гр путер
  • 400 гр еурокрем
  • 500 гр крем сирење

Начин на подготовка:

  1. Соединете го путерот со 1 лажица еурокрем и добро растопете на пареа (или во микробранова печка). 
  2. Оваа смеса прелијте ја врз мелениот бисквит. Оставете во фрижидер. Со миксер измешајте го остатокот од еурокремот со сирењето. Добиената смеса оставете ја во фрижидер. 
  3. Извадете ја основата за колачот од фрижидерот. Ставете ја во калап. Добро порамнете, користејќи чаша. Одозгора ставете ја смесата од сирење и чоколаден крем, убаво распоредувајќи ја врз основата. Оставете го колачот во фрижидер околу 20 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text