Меки мини мекици: На брзина се спремаат, свежи се и наредниот ден

Меки мини мекици: На брзина се спремаат, свежи се и наредниот ден

Брзо се спремаат – меки мини мекици.

Состојки:

  • 200 гр јогурт
  • 1/3 лажичка сол
  • 3 јајца
  • 2 лажици кисела павлака
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 150 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Јајцата се матат, па се додаваат солта, павлаката, јогуртот и се соединуваат со миксер. Потоа додајте го просеаното брашно со прашокот за пециво и измешајте. Ставете го тестото во кеса за замрзнување и исечете го врвот. Истиснете во тава во која добро сте загреале многу масло и пржете.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text