Едноставен колач по стар рецепт: Сочен, лесен за подготовка, а сите состојки ги имате во кујна

Едноставен колач по стар рецепт: Сочен, лесен за подготовка, а сите состојки ги имате во кујна

Едноставен колач по стар рецепт. Сочен, лесен за подготовка, а сите состојки ги имате во кујна.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1/2 чаша масло
 • 1 чаша брашно
 • 1 чаша гриз

Прелив:

 • 2 чаши млеко
 • 1 чаша шеќер
 • 2 лажици инстант кафе
 • 200 гр. чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги јајцата и шеќерот, додадете ванилин шеќер, млекото, маслото и гризот. Додадете брашно и печете во рерна. Кога ќе се испече, исечкајте го колачот на коцки и прелијте го со прелив од млеко, шеќер, инстант кафе и чоколадо.

   

 2. Оставете го колачот да впие, па послужете.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text