Меки и воздушести: Еве како се прават арапски палачинки

Меки и воздушести: Еве како се прават арапски палачинки

Меки и воздушести палачинки…

Состојки:

  • 2 банани
  • 1 лажичка сув квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • 3 јајца
  • 350 мл кефир
  • 300 мл топла вода
  • 350 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете ги бананите, сувиот квасец, шеќерот, солта, кефирот и јајцата. Добро изблендирајте, па додадете брашно и топла вода, па повторно изблендирајте. 
  2. Ставете ја смесата во сад, а потоа покријте со проѕирна фолија и оставете да отстои еден час. Добро намастете ја тавата, а потоа испржете ги палачинките.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text