Палео леб – здрав леб од индиски ореви

Палео леб – здрав леб од индиски ореви

Палео леб – здрав леб од индиски ореви.

Палео лебот се добива со мешање на состојки во блендер и не содржи пченично брашно. Полн е со протеини и здрави масти, а одличен е да се јаде со лесни намази.

Состојки:

  • 400 гр индиски ореви
  • 8 свежи јајца
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 1 лажичка сол
  • 4 лажици кокосово брашно
  • 50 мл вода по потреба

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки освен водата ставете ги во блендер. Мешајте додека не добиете глатка смеса.
  2. Обложете калап за печење со хартија и печете во рерна еден час на 180 степени. Кога лебот ќе биде готов, нека остане половина час во калапот за да се излади.
  3. Овој леб е полн со протеини и здрави масти.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text