Уштипци од пилешко и тиквици – одличнен спој од состојки

Уштипци од пилешко и тиквици – одличнен спој од состојки

Уштипци од пилешко и тиквици – одличнен спој од состојки.

Состојки:

 • 300 гр пилешко бело месо
 • 1 помала тиквица
 • 4 чешниња лук
 • 2 јајца
 • пченични снегулки
 • сол
 • бибер
 • сусам
 • малку ѓумбир

Начин на подготовка:

 1. Тиквицата исечкајте ја на кругови, па посолете и оставете 15 минути, потоа исцедете.
 2. Изблендирајте месо, тиквици, лук, пченични снегулки, сусам, сол, бибер и малку ѓумбир.
 3. Во смесата додајте 1-2 јајца. Вадете со лажица и пржете во длабоко масло и вадете на хартиена салфета.
 4. Со прилог од компири и некоја убава супа ќе добиете прекрасен ручек.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text