Вкусна оброк салата со туна и компири

Вкусна оброк салата со туна и компири

Вкусна оброк салата со туна и компири…

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 1 поголема главица кромид
 • 5 лажици маслиново масло
 • 1 конзерва туна
 • сок од 1 лимон или 3 лажици оцет
 • малку бибер
 • сол по вкус
 • листови магдонос
 • 150 гр мајонез по желба

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги, исечете ги на коцки и згответе ги. Потоа изгмечете ги, додајте сечкан кромид, туна заедно со маслото од конзервата. 
 2. Додајте маслиново масло, сол, бибер, магдонос. Измешајте и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text