Супа од зеленчук за подобар имунитет

Супа од зеленчук за подобар имунитет

Супа од зеленчук за подобар имунитет!

Состојки:

 • 2 л вода
 • 3 моркови
 • 1 корен магдонос
 • 4 стебла целер
 • 2 главици кромид
 • 1 праз
 • 2 компири
 • 3 чешниња лук
 • 6 зрна бибер
 • 1 ловоров лист
 • 1 веза магдонос
 • малку морска сол
 • маслиново масло

Начин на поготовка:

 1. Ставете вода да зоврие, а за тоа време исчистете го зеленчукот. Исечкајте зеленчук на крупни коцки, па ставете во водата која врие. Поклопете и намалете. Оставете лесно да врие околу половина час. 
 2. Потоа зеленчукот исцедете го, а супата без зеленчук сочувајте ја. Кога ќе одлучите да ја консумирате, малку посолете и ставете капка маслиново масло.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text