Одличен рецепт за неодоливи овошни мафини

Одличен рецепт за неодоливи овошни мафини

Одличен рецепт за неодоливи овошни мафини…

Состојки:

 • 180 гр брашно
 • 150 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 гр скроб
 • 100 мл масло
 • сок од лимон и малку изрендана кора
 • 4 јајца
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр џем

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 180 степени, подгответе калапи за мафини. 
 2. Разматете јајца со шеќер и ванила, додајте лимон, масло, кора од лимон, измешајте ги сувите состојки, прашок за печиво. Излејте во калап за мафини и печете на 180 степени околу 20-25 минути. 
 3. Извадете малку средина од мафините и филувајте со џем.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text