Крокети од пилешко месо, шунка и павлака – едноставна и брза подготовка

Крокети од пилешко месо, шунка и павлака – едноставна и брза подготовка

Брзи и вкусни крокети од пилешко месо и шунка.

Состојки:

  • 300 гр пилешко месо
  • 200 гр шунка Пекабеско
  • 200 мл павлака
  • 1 јајце
  • презла
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Месото обварете го, одвојте го од коски и ситно исечкајте го. Шунката исечкајте ја на коцки. Во сад измешајте месо, шунка, павлака, жолчка, 1 лажица презла. Посолете, побиберете и добро измешајте.
  2. Од подготвената смеса со намастени раце обликувајте крокети. Крокетите извалкајте ги во разматена белка па во презла и пржете ги во врело масло. Во презлата можете да измешате сусам.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text